Deratyzacja

Deratyzacja to cały zespół zabiegów mających na celu zwalczanie wszelkiego rodzaju gryzoni takich jak myszy i szczury. Gryzonie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szczury i myszy przyczyniają się do rozprzestrzeniania się groźnych chorób zakaźnych. Gryzonie powodują również szkody gospodarcze, zanieczyszczając i niszcząc żywność oraz surowce. 

Deratyzację przeprowadza się za pomocą środków chemicznych lub fizycznych. Przy zabiegach deratyzacji wewnątrz obiektów do zwalczania gryzoni najczęściej stosuje się urządzenia mechaniczne, takie jak pułapki żywołowne służące do odławiania gryzoni oraz pułapki zatrzaskowe. Na zewnątrz budynków używa się stacji deratyzacyjnych, w których stosowane są preparaty deratyzacyjne.

Aby deratyzacja przyniosła efekt konieczne są też działania ze strony właściciela obieku.

Wszelkie nieszczelności obiektów (ściany, drzwi, okna i otwory technologiczne) powinny być na bieżąco naprawiane. Ponieważ nawet nieduże nieszczelności (już od 5 mm) umożliwiają niewielkim gryzoniom przedostawanie się do budynków. Należy odpowiednio zabezpieczyć otwory ściekowe i kanalizacyjne, zakrywając je osłonami odpornymi na działanie gryzoni ponieważ są one w stanie przedostawać się kanalizacją na wyższe kondygnacje. Niezmiernie ważne jest utrzymanie terenu zewnętrznego obiektu i terenu zielonego we właściwym stanie. Trawa powinna być zawsze krótko skoszona, a krzewy i zarośla systematycznie przycinane, ponieważ regulacja zieleni eliminuje naturalne kryjówki szkodników.


DERATYZACJA

Opinie:

Facebook