Wtyk amerykański

Wtyk amerykański to szkodnik, który w Polsce występuje od niedawna. Ma charakterystyczny wygląd i dość spore rozmiary, ponieważ dochodzi do 15-18 mm długości. Niestety, od dziesięciolecia wtyk amerykański buszuje i po naszym kraju – zaobserwować można go zwłaszcza jesienią, gdy chowa się w domach, by przetrwać nadchodzącą zimę.

Wtyk amerykański to pluskwiak, którego naturalnym środowiskiem są: Meksyk, Kanada i Stany Zjednoczone.

W Europie po raz pierwszy zanotowano obecność tego owada w 1999 roku we Włoszech. Najprawdopodobniej przywędrował podczas jednego z transportów morskich.

W Polsce zaobserwowano wtyka amerykańskiego w 2007 roku .

Wtyk amerykański jest gatunkiem wysoce inwazyjny, gdyż szkodnik ten może powodować zamieranie drzew. Wtyki wysysają bowiem z zielonych szyszek i igieł soki, prowadząc do ich wysuszenia. Powoduje też szkody w ogrodnictwie powodując zamieranie iglaków. Mogą też zaszkodzić człowiekowi w jego domostwie – w rzadzkich przypadkach poprzez swoje kłujki naruszają rury instalacji wodnej

Nie jest on niebezpieczny dla człowieka. Szuka jedynie w naszych domach schronienia. Pozbycie się go może być trudne ponieważ uwielbia zakamarki i może schować się w niedostępnym dla nas miejscu, np. w rogu szafy lub szparach w podłodze. Kiedy już go zlokalizujemy i zechcemy wynieść go z domu , zróbmy to delikatnie i najlepiej z pomocą małego słoiczka, ponieważ wystraszony owad wydziela nieprzyjemny zapach w samoobronie.


Opinie:

Facebook