Facebook
Rozkruszek mączny
Rozkruszek to gatunek roztocza występujący w magazynach. Ma długość 0,5 mm. Potrafi się przemieszczać na długich dystansach. Wszystko dzięki jego umiejętności przyczepiania się do różnych owadów. Swoje jaja składa w produktach spożywczych. Uwielbia żerować na suszach i mąkach. Jaja rozkruszka składane są na produkty i opakowania. Przy temperaturze 18–20ºC i wilgotności 80%, żyją około 2 miesiące. Szkodniki te najlepiej rozwijają się w temperaturze pokojowej, ale mogą rozmnażać się i intensywnie żerować także w temperaturze 3-9°C, a więc niższej niż większość owadów.
Rozkruszek wywołuje świąd i podrażnienie skóry zwane „świądem magazynierów”. Przede wszystkim włoski pokrywające jego ciało działają drażniąco na drogi oddechowe. Po drugie mogą one również powodować alergiczne zapalenie spojówek.
Ich szkodliwość polega głównie na zanieczyszczaniu żywności wydalinami ale i resztkami pancerzyków oraz jej zagrzewaniu i zawilgocaniu. W tak uszkodzonej żywności liczne bakterie i grzyby znajdują sprzyjające warunki rozwoju. W konsekwencji spożycie takich produktów spożywczych powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Produkty silnie porażone przez rozkruszki należy bezwzględnie wyrzucić, ponieważ nie nadają się ani do spożycia, ani na paszę dla zwierząt. Nie powinno się ich przetwarzać, gdyż substancje toksyczne i zapachowe mogą przechodzić do przetworów. Liczebność rozkruszków w produktach bywa bardzo różna i może wynosić tysiące osobników w 1 kg produktu.
Na koniec warto zaznaczyć, że rozkruszek mączny nie odpowiada za przenoszenie innych chorób.