Przybyszka amerykańska

Przybyszka amerykańska to inaczej karaluch amerykański. Wbrew swojej nazwie wywodzący się z Azji południowo-wschodniej, skąd za pośrednictwem człowieka przedostał się na cały świat, z wyjątkiem rejonów polarnych. Przybyszka zamieszkuje również Polskę gdzie jest jednak gatunkiem rzadkim.

Przybyszka amerykańska osiąga w porównaniu z innymi karaczanowatymi duże rozmiary: długość jej ciała dochodzi od 3 do nawet 5 cm. Żyje do 2 lat. Rzadko w Polsce spotyka się tak duże owady.

Jej zakryte długimi skrzydłami ciało jest brązowe, czasami wręcz czerwone, czułki natomiast wyjątkowo długie. Dodatkowo w przeciwieństwie do prusaków przybyszka amerykańska całkiem zwinnie fruwa i często zauważyć ją można krążącą w nocy obok zapalonej latarni. Od fruwania jednak woli szybkie bieganie.

Ten karaluch szuka przede wszystkim jedzenia oraz temperatury, która zapewni jej dobre warunki do rozmnażania. Do naszych domów dostaje się ona przez otwarte okna, czasem przez nieszczelności w murach. Przyciąga ją perspektywa jedzenia, dlatego chętnie wybiera nasze kuchnie. Lubi też wilgoć i ciepło, stąd rzadziej ją można w naszym klimacie spotkać na zewnątrz, najczęściej wewnątrz ogrzewanych budynków.

Ponieważ owad ten przebywa bardzo często w miejscach zanieczyszczonych, staje się przez to rozosicielem chorób wywołanych przez bakterie lub wirusy. Przybyszka przemieszczając się po zakamarkach kuchennych zanieczyszcza produkty spożywcze.

Owad ten ginie gdy temperatura otoczenia spada poniżej 5 °C.


Opinie:

Facebook