Pluskwa domowa

Pluskwa domowa to gatunek owada z rodziny pluskwowatych. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą pluskwy w domu ponieważ trudno ustalić, skąd je przynieśliśmy. Roznoszą się szybko i niepostrzeżenie. Kiedy się pojawią, są bardzo uciążliwe, Zwalczanie pluskiew nie jest proste. Często pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę a możemy tego faktu od razu nie zauważyć.

Pluskwa domowa żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, głównie człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych , ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Ułatwia to swobodne przemieszczanie się ludzi i częste noclegi w różnych miejscach, a także prawne ograniczenia w stosowaniu niektórych środków chemicznych. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.

Pluskwa ma ciekawą historię, która sięga czasów sprzed n.e., kiedy to pluskwy domowe żywiły się krwią nietoperzy. Od czasu, kiedy jaskinie stały się schronieniem dla ludzi owady te wtedy zmieniły swoje upodobania krwi. Samica pluskwy domowej składa około 250-500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Pluskwy potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela. Owady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.

Ciekawym faktem jest to, iż pluskwy cechują się silną chemioodpornością na niekóre środki owadobójcze.


Opinie:

Facebook