Facebook
Omacnica spichrzanka
Omacnica to motyl nocny potocznie znany jako mól spożywczy.
Posiada skrzydła o rozpiętości 14–18 mm, przednie w nasadowej części żółtawe, pozostała część jest brunatnoczerwona z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami lub ciemnoczerwona, tylne szaroniebieskie, przeświecające. Jaja białe, okrągłe, o wymiarach 0,6×0,4 mm. Głowa gąsienic posiada kolor brązowy natomiast ciało jest białe. W miarę rozwoju nabiera barwy czerwonej, zielonej, pomarańczowej, w zależności od spożywanego pokarmu. Poczwarka brązowa o długości 7 mm, w mocnym oprzędzie. Gatunek stosunkowo wytrzymały na niskie temperatury. W rezultacie dobrze radzi sobie w nieogrzewanych pomieszczeniach. Dorosły osobnik, czyli motyl aktywny jest w ciągu nocy Nie pobiera on pokarmu, jest nieszkodliwy i żyje przeciętnie 2 tygodnie. Składa jaja bezpośrednio do pokarmu, w ilości średnio 170. Ostatecznie z jaj wykluwają się larwy, inaczej gąsiennice. Dochodzi do tego w temperaturze pokojowej po około 8–10 dniach.
Stadium gąsiennicy to szkodnk. Potrafi on przegryźć opakowanie z folii polietylenowej o grubości 0,7 mm. Spotykany w zakładach produkujących artykuły spożywcze. Na przykład w młynach, piekarniach, magazynach, sklepach lub w mieszkaniach.
Żeruje, przede wszystkim, na ziarnach zbóż i jego przetworach, wyrobach cukierniczych, nasionach roślin, ziołach, czekoladzie, paszach, orzechach, suszonych warzywach i owocach.
Walka z nimi nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby nie doprowadzić do inwazji szkodnika w domu, należy przedwe wszystkim sprawdzać przyniesione do domu artykuły spożywcze, te suche i sypkie, na których zazwyczaj żerują mole. Ponadto dbajmy o porządek w miejscach, w których przechowujemy produkty – należy odkurzać i czyścić szafki kuchenne, półki, wszelkie zakamarki przy meblach. Jeśli w jakimś produkcie zauważymy dziurę w opakowaniu lub po prostu obecność szkodników należy je wyrzucić i obejrzeć resztę produktów.