Facebook
Kleszcz pospolity
W ujęciu biologicznym, kleszcze są sklasyfikowane jako pajęczaki. Podobnie jak pająki, dorosły kleszcz również ma osiem odnóży. Kleszcze należą do tej samej grupy co roztocza.
Jest to wysoko wyspecjalizowane stworzenie, posiadające ciało i wyjątkowo dobrze adoptujące się do swojego otoczenia. Jako pasożyt, by przeżyć, kleszcz polega na innych, i podobnie jak komar żywi się krwią. Przede wszystkim żyje głównie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych ale też spotkać go można na miejskich trawnikach. Atakuje liczne ssaki, ptaki i człowieka. Nienassana samica osiąga długość 4 mm. Może przenosić choroby takie jak bolerioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Może wywoływać również niebezpieczne choroby bydła. Kleszcze mają barwę czerwonobrunatną, są długości do 2,6 mm (samce) i do 3,5 mm (samice). Samice po nassaniu się krwi mogą osiągnąć nawet do 11 mm długości.
Ciekawostką związaną z kleszczami jest fakt, że najstarsze znane szczątki kleszczy znalezione zostały w bursztynie i pochodzą sprzed około 99 milionów lat, z okresu kredy. Drugą ciekawostką może być tzw. bursztyn dominikański, którego wiek datuje się na 15 mln lat. Znaleziono w nim kleszcza z zachowanymi krętkami Borrelia. Opisane znalezisko sugeruje, że borelioza, o której świat dowiedział się około 40 lat temu, mogła pojawić się na ziemi na długo, zanim pojawił się na niej człowiek.
Kleszcz większość życia jest głodny, żeruje trzy razy. Pierwszy raz gdy jest larwą. Drugi kiedy jest nimfą. Ostatni raz jako dorosły osobnik. Napije się krwi i odczepia się od żywiciela, przekształca w kolejne stadium.