Gryzek

Gryzki (psotniki) są malutkimi owadami często zamieszkującymi nasze domy i mieszkania. Gryzki zwykle mają kolor żółty, brązowy, beżowy lub biały. Długość dorosłych gryzków wynosi od 0,5 do 2 mm. Gryzki są owadami lubiącymi wilgotne pomieszczenia, mogą niszczyć książki, tapety. W domach gryzki psotniki, uważane za szkodniki zagnieżdżają się w ciemnych i wilgotnych zakamarkach. Najczęściej zasiedlają łazienkę, ponieważ tam jest najwilgotniej, ale również przebywają na korytarzu i w pokoju. Dopiero, gdy na ścianach w mieszkaniu zobaczymy pojedyncze osobniki to dowiadujemy się o istnieniu gryzków w naszej przestrzeni życiowej. Kiedy gryzek dostanie się do kuchni, gdzie znajdzie odpowiednie warunki czyli wilgoć, to może dostawać się do mąki, cukru i tu zacząć powodować szkody. W efekcie produkty zostają stopniowo zasiedlane przez groźne mikroorganizmy, pleśnie, grzyby. Gryzek jest ledwo widoczny gołym okiem ale jak sie okazuje coraz więcej gospodarstw domowych ma problem z tym szkodnikiem.

Egzystencja tego owada nie jest uzależniona od człowieka ponieważ dają sobie one radę w środowisku. Są szeroko rozpowszechnione po całym świecie, na drzewach i krzewach. Odżywiają się grzybami, porostami, ale w naszych domach także znajdują pokarm: są to różne resztki organiczne, a także grzyby pleśniowe. 

Jeśli więc w Waszych domostwach są sprzyjające warunki to całkiem możliwe, że zagoszczą u Was gryzki. Skąd się biorą? Można je przynieść np. wraz z książką z biblioteki. Atakują one czasem właśnie zbiory biblioteczne, stąd ich nazwa po angielsku brzmi book louse (wesz książkowa).


Opinie:

Facebook