Rybik cukrowy

Rybik cukrowy to owad z rzędu szczeciogonków. Zawdzięcza on swoją nazwę srebrzystej łusce i zwinności, z jaką się poruszają. Rybik to bezskrzydły owad o długości ok. 13–25 mm. Ma długie, nitkowate czułki. Przy końcu odwłoka rybik ma trzy szczecinki. To właśnie te owady pojawiają się nagle znikąd w naszych mieszkaniach, gdzie za cel obierają przede wszystkim toalety.

Występują przede wszystkim w domach, piekarniach i innych ciepłych i dość wilgotnych pomieszczeniach, w których może znaleźć pożywienie. Rybiki nie lubią światła dlatego prowadzą nocny tryb życia.

Rybik potrafi przeżyć nawet rok bez pożywienia, ale jak ma okazję, najchętniej żywi się produktami, które zawierają skrobię, resztkami ze stołu, klejem organicznym, cukrem lub martwymi owadami.

Rybiki posiadają umiejętność trawienia celulozy, z tego powodu jedzenie papieru nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Samica rybika składa od dwóch do dwudziestu jajeczek o żółtej barwie, natomiast jej larwy osiągają dojrzałość dopiero po roku.

Jak na owady, rybiki cukrowe żyją bardzo długo. Owady te żyją najkrócej dwa lata, a najdłużej nawet osiem lat.

Owad ten jest uważany za szkodnika, ponieważ potrafi zniszczyć książki i szereg innych przedmiotów, w których znajdą smaczne dla nich substancje. Ponadto, co ważne, nie przenoszą one chorób.


Opinie:

Facebook