Mysz domowa

Gatunek małego ssaka należącego do rodziny myszowatych. Obecnie znajduje się ją wszędzie tam, gdzie żyje człowiek.

Mysz domowa żyje przede wszystkim w skupiskach ludzkich i na polach uprawnych. Latem spotyka się ją głównie wśród zbóż, w ogrodach i sadach, gdzie kopie nory. Jesienią przenosi się do zabudowań gospodarczych, stodół, stajni lub piwnic, osiedlając się w rozmaitych zakamarkach. Na przykład bytują pod podłogami czy w dziurach ścian.

Gryzoń odznacza się ogromnymi zdolnościami adaptacyjnymi do różnych warunków środowiska. Przykładowo występuje zarówno w głębokich kopalniach, jak i wielkich chłodniach, gdzie temperatura jest stale bardzo niska. Mysz to zwinne i szybkie zwierzę, świetnie skacze i biega, potrafi wspinać się po drzewach i ścianach, w czym pomaga jej ogon. Mysz wykonuje kroki o długości 4,5 cm natomiast potrafi wykonać skok na wysokość 45 cm. Unika wody, ale w razie potrzeby okazuje się być dobrym pływakiem. Ma doskonały słuch i łatwo się płoszy. Najbardziej aktywna jest w nocy, chociaż żeruje także w ciągu dnia. Jest wszystkożerna, żywi się przede wszystkim zapasami zgromadzonymi przez człowieka.

Mysz to szkodnik ponieważ powoduje wielkie straty, zjadając zapasy żywności oraz niszcząc wszelkiego rodzaju materiały i przedmioty, w celu zdobycia niezbędnych elementów do budowy gniazda.

Myszy budują gniazda. Ciąża trwa 20-21 dni. Samica rodzi 4-9 młodych a w roku roku wyprowadza nawet do 10 miotów. Jak łatwo policzyć w ciągu roku na świat może przyjść nawet 90 osobników. Okres rozrodczy trwa od marca do października. Młode dojrzewają płciowo po 2-3 miesiącach. Noworodki są nagie i ślepe. Samica karmi je mlekiem przez 25 dni.

Z ciekawostek warto wspomnieć, że mysz domową zaobserwowano nawet na stacjach badawczych na Antarktydzie.


Opinie:

Facebook