Mklik mączny

Mklik to gatunek motyli z rodziny omacnicowatych. Przypomina mola, który pomieszkuje w szafach.

Mklik mączny pochodzi z Ameryki Środkowej. Obecnie występuje na niemal całym świecie ale wyjątkiem jest tu Afryka, w przypadku której występuje on jedynie na północnym i południowym krańcu kontynentu.

Jest to szkodnik magazynów zbożowych i spożywczych oraz szafek kuchennych.

Mklik mączny osiąga około 1,4 cm długości ciała i 2,5 cm rozpiętości skrzydeł. Ma białawe skrzydła z ciemnym deseniem, tylna para skrzydeł jest szarawa. Przede wszystkim występuje w młynach, przechowalniach , piekarniach, i mieszkaniach. Trzeba wiedzieć, że same motyle nie pobierają pokarmu, jednak szkodliwe są larwy, które niszczą magazynowy suchy pokarm (mąkę, kaszę, płatki, ziarna zbóż, orzechy, migdały, pieczywo). Larwy przędą przez całe życie lepkie nici, którymi zlepiają w grudki ziarno, na którym następnie żerują. Usunięcie splotów przędzy jest trudne a ponadto powoduje dodatkowe straty.

Larwy sprawnie poruszają się po płaskich powierzchniach. Czyli po pierwsze pionowe ściany a po drugie sufity. Objawem występowania w żywności larw mklika jest charakterystyczne rozdrobnienie (będące zapewne efektem przeżucia tegoż przez larwy i wydalenia), a także przyklejanie się tych resztek do ścianek opakowań, jak do nitek sieci pajęczej np. na wewnętrznych ściankach papierowej torby z mąką zwisają pojedyncze ziarenka mąki, jak na nitce.

Najkorzystniejsze warunki dla rozwoju mklika mącznego to temperatura wynosząca 25 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza wynosząca 80 %.

W idealnych dla rozwoju warunkach trwa on 56 dni. W Polsce najczęściej wystepują 2 albo 3 pokolenia mklika mącznego w ciągu roku. Natomiast, w przypadku mklików przebywających w stale ogrzewanych pomieszczeniach, potrafi ich być nawet pięć.


Opinie:

Facebook